Ara
 • Dijiper Dijital Pazarlama

Emlak Sektöründe Etkili Dijital Pazarlama

Güncelleme tarihi: Ağu 18

Emlak sektöründe dijital pazarlamaya ne kadar ihtiyacınız var? Çok, çünkü zaten pazarlamanızın çoğunu dijital üstüne kurmuş durumdasınız. Eskiden İstanbul’da bir daire ya da herhangi bir emlak satışı için Hürriyet gazetesinin ilan sayfalarına reklam verilirdi. Artık bu sayfalara çok az ilan veriliyor çünkü etkisi ve faydası çok azaldı. Gazetelerin yerini Sahibinden.com, Remax.com.tr, Kiragetiren.com gibi internet siteleri aldı. Peki sadece bu sitelerde ilan vererek başarılı bir pazarlama yapmış oluyor muyuz? Olmuyoruz çünkü verilen ilanlar pek çok ilan arasında kayboluyor.

Hangi sektörde olduğunuzun bir önemi yok. Hedef kitleniz alacağı ürün ve hizmetleri araştırırken ve satın alırken dijital dünyadan her geçen gün daha fazla faydalanıyor. Dijital pazarlama hem çok geniş kitlelere ulaşabilir, hem de çok keskin hedeflemeler yapabilirsiniz. Geniş bir pazarın niş segmentlerine ulaşmak bu sayede çok kolaylaştı.


WEB Siteniz Uzmanlık Bölge Çalışmanızı Desteklesin

Web sitenizi inşa ederken iş hedeflerinizi ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Bu iki faktörü Web sitenizde buluşturduğunuzda başarılı olursunuz.

 • Kendi adınızı ya da işinizle, bölgenizle ilgili dikkat çekici, akılda kalıcı bir isim seçin

 • Alanadı.com ya da alanadı.com.tr uzantılarını kullanın.

 • Alan adınızda işinizle ilgili anahtar sözcükler kullanabilirsiniz

 • Birden fazla alan adı alabilirsiniz. Rakiplerinizin ileride alıp sizi rahatsız edeceğini düşündüğünüz alan adlarını alarak onları esas adresinize yönlendirin.

 • Ücretsiz hosting seçeneklerinden kaçının, hem profesyonel görünmez, hem de bunlardan hedeflerinize ulaşmanız çok zor olur

Web sitenizi dijital kartvizitiniz olarak görüyorsanız ancak ofisteki masanızın çekmecesinde duran kartvizitler kadar faydalı olur. Nasıl kartvizitleriniz insanlarla tanışarak dağıtıldığında işe yarıyor, Web siteniz de Google aramalarında görünür olduğunda, ya da sosyal medya hesaplarından trafik aldığında işe yarar.

Internet kullanıcıları çok kolay kaçarlar, aradıkları bilgiye hemen ulaşmak isterler. Bu yüzden en önemli konuları en önce ya da kolay görünür başlıklarda verin. Basit ve kolay anlaşılır şekilde yazın. Yazdıklarınız özgün olsun. Başkalarından kopyalayarak sitenize eklediğiniz içerikler Google’da görünmez olmanıza yol açar.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ile Portföy Sahiplerine ve Alıcılara Ulaşın

Yazdığımız yazı milyonlarca sonuç arasında Google'da ilk sayfada çıkıyor.


Google’da kayıtlı sayfa sayısı 47 milyarın üstünde. Bu uçsuz bucaksız okyanusta müşterilerinizin sizi bulabilmesi için arama motorları tarafından bulunur olmanız gerekiyor. Arama motorları kullanıcılar için Internet’e açılan kapı. Emlak arayışındaki kişilerin yarısı arayışlarına Google ile başlıyor ve çıkan sonuçlara göz atıp ilerliyor.


 • Türkiye’de aramaların %97,26‘sı Google ile yapılıyor

 • Kullanıcıların çoğu ücretli, sponsorlu, reklam sonuçları atlayarak organik sonuçları tıklıyor

 • Kullanıcıların çoğu arama sonuçlarında ilk sayfadan sonraki sayfalara bakmıyor

 • Arama sonuçlarında üst sırada yer alan sonuçlar, aynı sayfada alt sırada yer alanlardan daha çok tıklanıyor

Google’da “Satılık daire” gibi aramalarda üst sırada çıkmanız çok zor. Bu kelimede üst sırada çıkmak için Türkiye’nin en büyük emlak şirketleri ve ilan siteleri savaş halinde. Siz kendi bölgenizde, kendi uzmanlık konunuzda çıkmayı hedeflemelisiniz. Örnek olarak hazırladığımız yazılar “Kadıköy Emlak Piyasası” “Maltepe Emlak Piyasası” “Beşiktaş Emlak Piyasası” gibi sonuçlarda ilk sayfada çıkıyor. Önemli olan uzmanlık bölgenizle ilgili aramalarda çıkmanız ve bu sayede portföy almanız ve satmanız.

Web siteniz Google sonuçlarında çıktığında kalabalık bir caddede dükkan açmış gibi olursunuz, çıkmazsanız yolu olmayan bir dağ başında..

Müşteriniz gibi düşünmeye çalışın. Sizin işinizle, bölgenizle, konunuzla ilgili bir işi olduğunda müşteriniz hangi kelimeler ve cümleler ile arama yapar bunu bulmaya çalışın. Web sitenizde ve sosyal medyada bu kelimeleri ve cümleleri kullanmanız potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştıracaktır. Ücretsiz Dijital Pazarlama Araçları yazısındaki analiz siteleri ve araçları web sitenizin arama motoru optimizasyonunda yardımcı olabilir.

Tek bir sayfa ile alakasız konularda ön plana çıkamazsınız. Farklı konularda ve kelimelerde Google’da ön plana çıkmak için farklı sayfalar yapın. Her sayfanın tek ana konusu olsun. Sayfada o konu ile ilgili özgün yazılar, resimler, bilgiler, videolar paylaşın.

Sayfalarınızın güvenilir ve yaygın kullanılan sitelerden aldığı linkler sizi üst sıralara taşır. Web sitenize verilen bağlantılar adeta bir güven oyudur. Başka siteler size güveniyor ve ziyaretçilerini yolluyor ise, Google’da size güvenir ve ziyaretçi yollamak için üs sıralara alır.

Dünya genelindeki e-ticaret 2017 yılında 2 trilyon ABD Dolarını aştı ve artmaya devam ediyor. E-ticarete müşteri gönderen kaynakların başında Google geliyor. Ücretsiz ve ücretli içeriklerle Google her gün milyonlarca müşteriyi alışveriş sitelerine gönderiyor. Kaynak: wolfgangdigital


Google Reklamları ile Portföy Sahiplerine ve Alıcılara Ulaşın

Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak her Web sitesinin becerebileceği bir şey değil. Herhangi bir arama sonucunda Google yüzbinlerce sayfa sonuç sunuyor. İlk sayfalarda çıkamayanlar ücret ödeyerek bu sayfalarda reklamlarda yer alabiliyor. En yaygın olarak kullanılan arama motoru Google olduğu için, Google Reklamları (Google Adwords) en yaygın kullanılan arama motoru reklam yolu olarak ön plana çıkıyor.

Google Adwords kampanyanızı iyi yönettiğiniz taktirde yüksek tıklanma oranlarına ve düşük tıklanma maliyetlerine ulaşırsınız.

 • PPC (Pay Per Click ) seçeneğinde reklamınız için tıklandığınız kadar ödersiniz.

 • CPM (Cost Per Mille) seçeneğinde ise “bin gösterim başına maliyet” ile faturalandırılırsınız. Çok ya da az tıklanmanız maliyetinizi etkilemez.

Google Adwords Avantajları:

 • Hedef kitlenizin aramalarında hemen görünür olmaya başlarsınız

 • Keskin hedefleme ile belirli coğrafi bölgeleri ve farklı kitleleri hedefleyebilirsiniz

 • Reklam kampanyası sürecinde, gerektikçe düzeltmeler ve iyileştirmeler yaparak başarınızı yükseltebilirsiniz

 • Maliyetlerinizi istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz

Çok iyi seçilmiş anahtar kelimeler ve kaliteli bir varış sayfası sayesinde Google Adwords ile başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Etkiye ve yeni mesaja açık olduğu zamanda hedef kitlemiz ile etkileşimde olamak bizim için çok önemli. Google Adwords sayesinde müşterilerin “Bilmek istiyorum” “Görmek istiyorum” ve “Almak istiyorum” anlarında onlara erişebiliyoruz.

Sosyal Medya Reklamları ile Portföy Sahiplerine ve Alıcılara Ulaşın

İnsanlar neredeyse, reklamlar oraya gidiyor. İnternette insanların en çok zaman geçirdikleri uzun süredir yer sosyal medya. Bu nedenle sosyal medya reklamları gazete ve dergi reklamları gibi yaygın kullanılır oldu. Ancak sosyal medyanın sağladığı en önemli fayda keskin hedeflemeli tanıtım imkanı. Bu sayede yaş, cinsiyet, yaşam tarzı, gelir seviyesi, yaşam bölgesi gibi faktörler ile hedef kitleye ulaşmak çok kolay.

Sosyal medya reklamları ile isterseniz geniş, isterseniz keskin hedefli kitleye ulaşırsınız.


Avantajları:

 • Reklam ve tanıtımlarınızı çok hızlı şekilde hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz

 • Keskin hedefleme ile çok farklı müşteri kitlelerine ulaşabilirsiniz

 • Gerektikçe düzeltmeler ve iyileştirmeler yaparak başarınızı yükseltebilirsiniz

 • Maliyetlerinizi kontrol altında tutarsınız

Sosyal medya reklamlarından portföy almak için de, portföyleri satmak için de faydalanabilirsiniz.

E-mail ve WhatsApp ile Gayrimenkul Satın, Portföy Alın

Potansiyel müşterilerinize ve iş ortaklarınıza göndereceğiniz satışa teşvik eden yazı ve eylem çağrısı e-mail ile pazarlamanın temelini oluşturur. Aynı çalışmayı WhatsApp ile de yapabilirsiniz. Alıcı listelerinize arayışlarına uygun portföyleri tanıtabilirsiniz. Portföyünüze alıcı getirebilecek diğer danışman ve emlakçılara portföyünüzü tanıtıp, alıcılarına sunmaya davet edebilirsiniz. Eski müşterilerinize vergileri hatırlatabilir, piyasadaki gelişmeleri sunabilir, bu sayede sizinle ilgili bir iş olduğunda çevrelerine sizi önermelerini sağlayabilirsiniz.

 • Kitlenizi gruplandırın

 • Kitlenizin gerçekten ilgileneceği içeriği paylaşın

 • Çekici başlıklar kullanın

 • Kısa metin kullanın

 • Tasarıma önem verin

 • Aksiyona çağırın

 • Sosyal medya linklerinizi ekleyin

 • Mobil uyumlu olun

 • Sonuçları ölçün

 • Diğer kanallarla beraber kullanın, sinerji yaratın

Gayrimenkulde Başarılı Dijital Pazarlama için

Dijital pazarlamada başarılı olmak, geleneksel pazarlamada başarılı olmaktan hiç farklı değil. Hakim olmanız gereken konular aynı.

 1. Bölgenizde ya da konunuzda uzmanlaşın. Satışta başarılı olmak için sattığınız ürünü tanımak temel gereklilik.

 2. Hedeflerinizi belirleyin. Ulaşmak istediğiniz sonuçlar neler? Hedeflerinizi belirlemeniz hangi araçları nasıl kullanacağınız konusunda size yol gösterecek.

 3. Müşterinizi tanıyın. Müşterileriniz kim ve ihtiyaçları neler? Neye öncelik veriyorlar? Onlar için nasıl faydalar sağlayabilirsiniz? Mevcut müşterilere mi yoğunlaşacaksınız yoksa yeni müşteriler mi bulacaksınız?

 4. Rakipleri takip edin. Rakiplerinizi takip etmenin size pek çok faydası var. Onların doğru yaptıklarını taklit edip kendi bölgenize uyarlarsınız. Yanlış yaptıklarından ders çıkartır ve bunlardan kaçınırsınız. Yapmadıkları ise sizin öne geçmenizi sağlayacak fırsatları doğurur. Kendinizi yerel rakipler ile sınırlamayın, Türkiye’de ve Dünya’da en iyiler ne yapıyor, nasıl yapıyor takip edin, kendinizi geliştirin.

490 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör