Ara
 • Dijiper Dijital Pazarlama

Emlak Sektöründe Sosyal Medya Yönetimi

Güncelleme tarihi: Ağu 18

Müşteriyi dinlemenin, onun ne istediğini, neyi istemediğini bilmenin önemini anlatmaya gerek yok herhalde. Bu konuda herkes hemfikir. Müşterileri dinlemek ve onları duymak artık çok daha kolay çünkü sosyal medya sayesinde binlerce, yüz binlerce kişiye ulaşma şansımız var.

Müşteriniz ile sohbetten sonuç elde etmek istiyorsanız zamanın bir kısmını dinlemeye ayırmanız gerekiyor. Kullanıcıların bir araya gelip fikir alışverişi yapmasına, tartışmasına, iletişim kurmasına ve çeşitli şekillerde sosyal etkileşime girmesine yardımcı olan internet tabanlı hizmetleri Sosyal Medya olarak adlandırıyoruz.


Sosyal Medyayı Nasıl Kontrol Edersiniz?

Sosyal medyayı kontrol etmeye çalışanın hali 🙂


Sosyal medyayı kontrol edemezsiniz! Yapacağınız bu sohbetin bir parçası olmak ve gideceği yönü olumlu etkilemeye çalışmak. Sohbet siz katılsanız da, katılmasanız da olacak. Hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğunu bilmek, onlar ile ilişkilerinizi geliştirmek başınızı kuma gömmekten çok daha iyidir.

Her sosyal medya kanalının kendine özgü özellikleri ve getirileri var. Dijital pazarlama ve sosyal medya çalışmalarınıza içeriğin ömrünü göz önünde bulundurarak yatırım yapın.


Facebook

Sosyal medyanın zirvesinde Facebook yer alıyor. Her ne kadar gençleri kaybetse de, alım gücü yüksek olan ve emlak sektöründe işlem yapanların en çok kullandığı sosyal medya ortamı olarak ön plana çıkıyor. Son yıllarda en büyük katılım 60 yaş üstünden geliyor, nedeni ise bu yaş grubunun arkadaşları ve akrabaları ile etkileşimlerini arttırma isteği.

Ergenler ve gençler ise ebeveyn ve akrabalarının görüş alanının dışında kalmak için Facebook’a katılmıyorlar, katılmış olanlarda üst kuşaklar geldikçe ayrılıyor.

Türkiye Dünya’da en çok facebook kullanıcısına sahip ilk 10 ülke arasında bulunuyor Kaynak:Statista.com


2013 yılından itibaren Facebook fan sayfalarının etki alanını kısıtladı. Markaları ücretli tanıtımlar yapmaya yönlendirme çabasına girdi. Fan sayfanızın ne kadar beğeni aldığının bir önemi kalmadı.


Instagram

Fotoğraf paylaşım platformu olarak doğan Instagram görselleri ön plana çıkarttığı için etkileyici portföylere sahip Gayrimenkul Danışmanları için özel önem taşıyor. Instagram’da ön plana çıkmak için ya kendiniz, ya yaşantınız, ya da çalıştığınız konu görsel yönden etkileyici olmalı.


Eğer sattığınız ya da kiraladığınız konutların kendileri etkileyici değil ise bahçelerinden ya da manzaralarından faydalanabilirsiniz. Instagram’daki fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, Foursquare ve Tumblr üzerinden paylaşılabiliyor. Instagram etiketleri (hashtag) en yoğun kullanabileceğiniz sosyal medya. Eğer portföy paylaşıyorsanız etikette gayrimenkulün öne çıkan özelliklerini, semti, manzarasını, hitap ettiği yaşam tarzını eklemeniz faydalı olacaktır.


Instagram’da kullandığınız filtrelere dikkat edin. Yapılan bir araştırma bazı filtrelerin depresyon göstergesi olduğunu ortaya çıkarttı. Bir danışman olarak pozitif ruh halinizi korumak ve bunu müşterilerinize yansıtmak zorundasınız. Valencia en olumlu filtre olarak ön plana çıkıyor. Inkwell ise uzak durulması gereken depressif filtre.


Twitter


Mikro blogların en yaygın kulllanılanı Twitter Türkiye’de en çok kullanılan ilk 5 sosyal medya platformu arasında yer alıyor. Twitter’ın gücü bireysel mesajlardan çok, bu paylaşımların bir araya gelmesi ile oluşan bütünde yatıyor. Twitter kamuoyunun hızlı ve doğru göstergesi olma potansiyeline sahip.


LinkedIn


Sosyal medyanın iş odaklı ayağı LinkedIn. İş dünyasındaki ilişkilerin korunması üzerine kurulu olsa da iş arama platformu olarak da kullanılmakta. İş arama sürecindeki profesyoneller bu dönemde LinkedIn’de daha aktif oluyorlar.


Dijital reklam maliyetleri burada çok yüksek, çünkü üye çok olsa da insanların bu platformda geçirdikleri süre kısıtlı. Sektör gruplarına katılarak sektördeki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bu gruplarda yapacağınız katkılar sizin uzmanlığını gösterir ise yeni müşteriler bulmanız mümkün. Dikkat etmeniz gereken konu satış değil, gruptaki kişilere ve konuya katkı yapacak paylaşımlarda bulunmak.


Sosyal Medyanın Faydaları

 • Başka kaynaklardan elde edemeyeceğiniz bilgilere ulaşmanızı sağlayabilir.

 • Konunuzla ilgili soruları yanıtladığınızda uzman olarak görülmeye başlarsınız. Konunuzda ya da bölgenizde otorite haline gelmek işinize çok olumlu katkılar sağlar.

 • Maliyetleriniz düşer çünkü sosyal medyadan elde edeceğiniz pek çok bilgiyi elde etmek için odak gruplara, pazar araştırmalarına olan ihtiyacınız azalır.

 • Etkili kişileri yönlendirebilirsiniz. Sosyal medyada çok aktif olan bazı kişiler sizin hedef kitlenizin içinde olabilir. Onlar ile iyi ilişkileriniz size hayal edemeyeceğiniz fırsatlar getirebilir.

 • Kitlelerin bilgeliğinden faydalanmanızı sağlar, müşterilerin ne istediği, ne istemediği hakkında geçekçi bilgiler ve çözümler elde etmenizi sağlayabilir.

 • Markanızı büyütebilirsiniz. Markanız ya da sizin hakkınızda olumlu düşüncelere sahip kişiler sizi ya da markanızı destekleyecek paylaşımlar ile yükselişinize katkıda bulunabilir.

 • Viral pazarlama potansiyeline sahiptir ve hiç bir masraf yapmadan çok geniş kitlelere mesajınızı ulaştırma şansı tanır.

Sosyal Medyadan Nasıl Faydalanırsınız?

Sosyal medyadan çok farklı şekillerde fayda sağlamak mümkün. Ücret karşılığı tanıtımınızı yapabileceğiniz gibi, ücretsiz de pek çok kişiye ulaşmanız mümkün.


Gelişmeleri Takip Edin


Sektör önderleri neyi nasıl yaptıklarını paylaşabiliyor. İşinize yarayacak kaynaklar ve bilgiler paylaşabiliyor. Bu kişileri takip ettiğinizde kendinizi ve işinizi bedava geliştirme imkanına sahip olursunuz.

Sektörün Liderleri ile Temas Kurun

Sektörün önde gelenlerini takip ederek ve onların paylaşımlarından faydalanarak bu kişiler ile tanışma imkanı yaratabilirsiniz. Bu liderler sizin paylaşımlarınızı tekrar paylaşırlar ise imajınız hızla yükselir.

Reklam Verin

Sosyal medya sayesinde keskin hedeflemeli reklamlar vermek mümkün. Hedef belirlerken yaş, cinsiyet, yaşam bölgesi, belli bir bölgeyi ziyaret edip etmediği, eğitim, gelir seviyesi, ilgi alanları gibi kriterler ile ulaşmak istediğiniz kitleye çok etkin şekilde tanıtım yapabilirsiniz.

İmaj Oluşturun

Markanız ya da kişiliğiniz çevresinde bir topluluk oluşturabilirsiniz. İşinizde uzman olduğunuzu hedef kitlenize aktarabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu topluluk sayesinde müşterilerinizin hakkınızda ne düşündüğünü daha kolay öğrenirsiniz. Hedef kitlenizin işine yarayacak içerikler sunarak topluluğunuzun büyümesini sağlayabilirsiniz.

Paylaşımlarda Bulunun

Sosyal medyadaki insanlar paylaşmayı severler. Yeter ki faydalı, eğlenceli ya da çekici içerikler sunun. Bu tür paylaşımlarınız başkaları tarafından tekrar paylaşıldığında etkiniz çok daha geniş kitlelere ulaşacak.

Görseller Kullanın

140 karakterden oluşan mini yazılar olarak ön plana çıkan Twitter bile uzun süredir resim ve video paylaşımına imkan veriyor. Bunun nedeni görsellerin yazıdan çok daha fazla ilgi çekmesi. Sosyal medyadaki paylaşımlarınızda görseller kullanarak etkileşimi arttırmanız mümkün.

Hashtag (Etiket) Kullanın

Bölgenizle, konunuzla, markanızla ilgili hashtag kullanın. Kullandığınız hashtagler ilgili kişilerin sizi bulmasını ve takip etmesini kolaylaştırır. Amacınız işinizle ilgili kişilerin sizi bulmasını kolaylaştırmak olmalı. Instagram haricinde aşırı hashtag kullanmaktan kaçının. Bu bir tür spam gibi görünür.

Yandaş Topluluğu İnşa Edin

Sizi takip edenlerin ilgisini çekecek içerikler ile onların da tekrar paylaşımlarını sağlarsınız. Bu size yeni takipçiler kazandırır. Bu sayede yandaşlarınız çoğalır.

Sosyal Medyayı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal medya sayesinde hızla parlamanız mümkün olduğu gibi, hızla rezil de olabilirsiniz. Sosyal medyayı kullanırken insan ilişkilerindeki sağduyunuzdan faydalanın. Etkileşimde bulunduğunuz kişilerin yüzünü görmüyor olmanız onlara farklı davranmanızı gerektirmez. Onları görmeseniz de sonuçta paylaşımlarınızı yaptığınız kişiler duyguları olan gerçek insanlar..

 • Hedefinizi belirleyin. Amacınız ne? Kimlere ulaşmak istiyorsunuz? Bunları belirlediğiniz zaman sonuç almak çok daha kolay. Bir bölgede mi uzmanlaşacaksınız, yoksa bir konuda mı?

 • Varolan bilgilerinizden faydalanın. İşiniz, bölgeniz, markanız, müşterileriniz hakkında bildiklerinizden yola çıkın. Bilmediğiniz konularda atıp tutup rezil olmayın!

 • Spam kötüdür, yapmayın. Konu ya da topluluk ile alakasız paylaşımlar size fayda sağlamaz. Ters tepki alırsınız ve bunu düzeltmek mümkün olmayabilir.

 • Tecrübesiz olduğunuz platformlarda önce yolu yordamı öğrenin. Yeni katıldığınız yerlerde hemen aktif olmak yerine biraz gözlem yaparak takip edin. Her platformun dinamikleri farklı. Facebook’taki paylaşımlarınızı LinkedIn’de yaparsanız tepki alabilirsiniz.

 • Değer katmaya, keyif vermeye çalışın. Paylaşımlarınız sizi hedefine ancak insanların verdiği değer kadar yaklaştıracak. Bencil olmayın, önemli olan siz değilsiniz, paylaşımda bulunduğunuz kişiler. Onların hayatlarına renk kattığınız, fayda sağladığınız ölçüde başarılı olacaksınız.

 • Gelen mesajları yanıtlayın. İnsanların zaman ayırıp size fikirlerini iletmeleri paha biçilmez bir hediyedir. Bu olumlu bir görüş de olabilir, bir şikayet de. Söyledikleri şey ile ilgilendiğinizi, onları dinlediğinizi gösterin. Sorunlar büyümeden çözün.

 • Saygılı olun. İnsanlar ile aynı fikirde olmanız gerekmez. Sohbet ortamını tartışmaya ya da kavgaya götürmeyin. Olayı kişiselleştirmeyin.

Profil Resminiz

İlk izlenim her zaman önemlidir. Sosyal medya hesabınızda kullandığınız profil resmi sizinle ilgili ilk izlenimi oluşturuyor. Yapılan araştırmalar yüzünüzün sol tarafını ön plana çıkarttığınız resimlerin daha etkili olduğunu gösterdi. Profil resminizi çektirirken buna dikkat etmenizde fayda olabilir.

Sosyal Medya Neden Bu Kadar Etkili?

Maslow’un “İhtiyaçlar Hiyerarşisi” kuramına göre insanların temelde 5 ihtiyaçları var;

 1. Fizyolojik İhtiyaçlar : Yemek, içmek, uyumak, cinsellik ve nefes almak gibi temel ihtiyaçlar.

 2. Güvenlik : Hepimiz kendimizi güvende hissetmek istiyoruz.

 3. Ait Olma ve Sevgi : İnsanlar bir gruba ait olmak ve anlamlı ilişkilere sahip olmak istiyorlar. Sosyalleşme ihtiyacı karşılanmadığı taktirde insan kendini yalnız ve terk edilmiş hissediyor.

 4. Saygı : Çevremiz tarafından saygı görmek ve güvenilmek istiyoruz.

 5. Kendini Gerçekleştirme : Kişinin potansiyelini ve kapasitesini keşfetme ve bunları hayata geçirdiği durum.

Sosyal medya hayatımızda çok önemli bir rol oynuyor çünkü 3. ve 4. maddede bahsedilen “ait olma” ve “saygı” ihtiyaçlarımızı sosyal medya ile karşılamaya çalışıyoruz. Sevdiğimiz kişilerin, arkadaşlarımızın, akrabalarımızın yanında olamasak da bu sayede onların yaşadıklarını takip ediyoruz, onlardan kopmamış hissediyoruz. Diğer yandan paylaştığımız resimlere, yazılara, yaptıklarımıza beğeni geldikçe bazen sevildiğimizi hissediyoruz, bazen de çevremizin saygısına sahip olduğumuzu..

Dünya’da ve Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı

YouTube, Facebook, Instagram, Twitter ve Whatsapp Türkiye’de ön plana çıkan sosyal medya platformları. FB Messenger ve Skype kişilerin hesapları olsa da yoğun kullanmadığı hizmetler. LinkedIn beyaz yakalı çalışanlar arasında yaygın. Snapchat ise ergenler ve gençler tarafından yoğun kullanılıyor.

YouTube, Facebook ve Instagram Türkiye’de ön plana çıkan sosyal medya platformları Kaynak: Statista.com


Türkiye %60 sosyal medya kullanım oranı ile hem dünya ortalaması olan %37’nin üstünde yer alıyor, hem de Fransa, İtalya, Japonya gibi ülkelerin.

Çeşitli ülkelerin sosyal medya kullanım kıyaslaması Kaynak:Statista.com


377 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör